Vi snackar klimatomställning på Climate talks

MN
Maria Nordstrand
Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

I maj kan du vara med på två Climate talks i Parken, stadens Center för innovation. Climate talks är öppna föreläsningar och diskussioner där vi sätter fokus på klimatomställningen. Hur genomför vi det? Vad har vi för utmaningar? Och hur involverar vi invånarna? Du kan anmäla dig redan nu.

Rättvis klimatomställning – hur gör vi det?

Gunnhildur Lily Magnusdottir, docent på Malmö universitet, talar om rättviseperspektivet i klimatomställningen. Om komplexiteten i utmaningarna och hur vi kommer framåt. Hon berättar om de studier hon gjort kopplat till svenska myndigheters och kommuners klimatarbete och hur institutionella normer och arbetsprocesser kan påverka möjligheterna att ta in rättviseperspektivet i klimatarbetet.

Föreläsningen hålls på engelska.

När: Tisdagen den 7 maj klockan 13:00–15:00

Pris: Det kostar inget.

Anmäl dig här via Simple Signup senast den 5 maj.

Invånarinvolvering i klimatomställningen

Elin Engström, designstrateg, berättar om hur invånare kan involveras i omställningsarbetet med hjälp av spekulativ design, utforskande dialog och framtidsprototyper. Du får höra exempel både från klimatdialogerna i Helsingborg och från andra kommuner.

När: Torsdagen den 30 maj klockan 14:00–16:00

Pris: Det kostar inget.

Anmäl dig här via Simpla Signup senast den 28 maj. 

Climate talks anordnas av avdelningen för innovation och transformation.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.