Svenska
Här kommer förslag på en del språkutvecklande aktiviteter som kan genomföras både utom- och inomhus. Du som pedagog fyller själv i lektionens syfte och vad ni tränar, för att sätta igång tankarna. Du kan även låta eleverna reflektera kring detta, och utvärdera efter lektionen, om lektionens syfte/vi tränar stämde överens med vad ni sa i början av lektionen.
Hemliga bilden
Syfte:
Vi tränar:
Material:
- Låt eleverna leta upp 4 st pinnar som de använder som ram. Det går också bra att använda snöre (1 meter).
- närhet till kottar, stenar, pinnar m.m.
Genomförandet:
Dela in eleverna i par. Ge den första instruktionen.
”Ni ska ge er ut och leta upp vars fyra likadana föremål i naturen.(Här kan man kanske behöva diskutera vad ordet “föremål” betyder). Era föremål ska se likadana ut, exempelvis varsin sten som är ungefär lika stora”.
Återsamla grupperna och checka av så att alla har hittat sina föremål samt pinnar till ramen. Låt eleverna sätta sig, parvis, rygg mot rygg och lägga ut pinnarna som en ram.
Därefter ges nästa instruktion. ”Den av er som har… (välj något passande exempelvis kortast hår, född först på året o.s.v.) börjar. Placera ditt första föremål i rutan och förklara för din kompis var han/hon ska lägga sitt föremål”
Exempel: lägg din kotte uppe i det högra hörnet…
När eleverna har lagt ut sina föremål, får de ställa sig upp och jämföra sina bilder.
- Ser bilderna likadana ut?
- Varför/varför inte?
Gör eleverna uppmärksamma på att bilden blir spegelvänd och diskutera hur beskrivningen ska ändras för att bilderna ska bli identiska.
Mitt träd
Syfte:
Vi tränar:
Material:
- Papper, penna
- Egengjord mikrofon, av toalettrulle och stor flirtkula (inte nödvändigt, men uppskattat av eleverna)
- Intervjufrågor
- Ipad eller mobiltelefon för att fotografera trädet.
Genomförandet:
Man kan välja att eleverna ska arbeta ensam eller i par. Börja med att eleverna får välja ut ett träd, som de ska följa under ett år. Vid “första träffen” får eleverna intervjua sitt träd. Det är bra om du som lärare har förberett eleverna på hur och vilka relevanta frågor man ställer vid en intervju. Några exempel på frågor:
- Vad heter du?
- Hur gammal är du?
- Kan du beskriva dig själv?
- Har du några hyresgäster?
Dokumentera trädet under olika årstider. Låt eleverna fotografera sitt träd vid varje tillfälle de besöker det. På så sätt synliggör man årstidsväxlingarna, som man kan välja att fördjupa sig i om man vill det.
Först till ö
Syfte:
Vi tränar:
Material:
- Uppdragskort, laminerade
- Klädnypor/snören att hänga uppdragskorten i
- tärningar, gärna större modell
Förberedelser:
Häng ut uppdragskorten i ett begränsat område.
Genomförandet:
Dela in gruppen i mindre grupper om tre till fem elever. Låt eleverna få en stund tillsammans där de kan bestämma vilket lockrop de ska ha när de hittat sin bokstav. Laget slår tärningen en gång. Om den visar en fyra, ska laget leta efter den fjärde bokstaven i alfabetet. När någon hittar bokstaven, använder man lagets “lockrop” för att samla laget vid uppdraget. Hela laget måste vara samlat när uppdraget utförs, och ska visas för pedagogen.
Därefter slås tärningen på nytt. Om laget slår en trea, ska de leta efter den tredje bokstaven efter bokstaven D, alltså G.
Sedan adderas tärningsslagen fram till Ö.