”Ibland känner vi att vi vill göra så mycket att tiden inte räcker till”
Annika Schell och Vildana Basic arbetar som förstelärare på Gantofta skola. De närmsta två veckorna kan du få en inblick i deras arbetsvardag genom instagramkontot @jobbaihelsingborgsstad

Som förstelärare inom IT respektive SSA (Samverkan mellan skola och arbetsliv) leder de skolans utvecklingsarbete inom sina områden, handleder kollegor och omvärldsbevakar. De närmsta två veckorna kan du följa med i deras arbetsvardag genom instagramkontot @jobbaihelsingborgsstad.
Annika och Vildana är också två av stadens yrkesprofiler. Yrkesprofilerna är framtagna för att lyfta medarbetare i staden och visa på det stora antalet olika yrken som finns hos oss. Här kan du läsa mer om Annika och Vildana och här hittar du fler yrkesprofiler om du är nyfiken på dina kollegor.
Hjälp gärna till att sprida inläggen om Annika och Vildana på LinkedIn och Facebook genom att gilla/kommentera/dela.
Jobba i Helsingborgs stad finns också på Facebook
Du har väl inte missat att det finns en facebooksida dedikerad till jobb hos oss och staden som arbetsgivare? Där hittar du några av alla våra spännande lediga jobb som du kan tipsa vänner och bekanta om. Sidan ger också en bild av vad vi erbjuder som arbetsgivare och vilka vi är som jobbar här. Gå gärna in och se dig omkring!
Vill du dela med dig av din vardag på instagram?
Varje vecka har en ny medarbetare möjlighet att dela med sig av sin arbetsvardag på instagramkontot @jobbaihelsingborgsstad. Låter det som något för dig? Kontakta Nathalie Zarrabi på HR-avdelningen, nathalie.zarrabi@helsingborg.se.