Nya regler vid registrering av friskvårdskvitto

Detta innehåll är äldre än 60 dagar.

Skattemyndigheten har från och med i år infört nya regler för registrering av friskvårdskvitto. För att nyttja 2020 års bidrag måste du registrera ditt kvitto innan den 31 december. Köpet får inte heller vara gjort innan den 1 november 2019.

Registrera dina kvitton innan den 31 december

De nya reglerna innebär att du som är månadsavlönad måste registrera dina kvitton för 2020 i Fördel Helsingborg innan den 31 december. Registreringar som görs senare än så belastar 2021 års bidrag. Det fysiska kvittot måste sedan vara Benify till handa senast den 31 januari 2021.

Är du timavlönad måste du skicka in ditt kvitto med tillhörande blankett till HR-servicecenter innan den 31 december.

Köpet måste vara gjort efter 1 november 2019

Skatteverket har också beslutat om nya regler för hur gammalt kvittot får vara.  Om du i år 2020 vill ansöka om bidrag för friskvård du köpt under 2019 får köpet inte vara gjort innan den 1 november 2019. Med andra ord ska alla kvitton som du ansöker för i år vara daterade mellan 1 november 2019 och 31 december 2020.

Läs mer om friskvårdbidraget och registrering av friskvårdskvitton på HR-sidan.

Avbryt
Du behöver logga in för att kunna lämna en kommentar.
Nathalie Zarrabi

Nathalie Zarrabi

Hej Ronny!   Kontakta Epassis support på support@epassi.se eller telefon 031-57 26 00 så får de hjälpa dig att svara på detta.   Mvh Nathalie, webbredaktör

Den här länken kan inte nås på ditt nuvarande nätverk. Systemet du försöker nå är endast tillgängligt genom en säker, auktoriserad anslutning.

För att få åtkomst behöver du antingen vara ansluten till nätverket på en specifik plats, som ett kontor, eller använda en säker anslutningsmetod, som en VPN.

Vänligen säkerställ att du är ansluten till rätt nätverk för att fortsätta.