”Vi har stora möjligheter att göra livet bättre för de invånare som kommer till oss”
Jerry Håkansson och Filip Jankovic jobbar som arbetsmarknadscoacher på jobbtorget Scala på arbetsmarknadsförvaltningen. Den här veckan kan du få en inblick i deras arbetsvardag genom instagramkontot @jobbaihelsingborgsstad.

Som coacher på jobbtorget Scala vägleder och stöttar Jerry och Filip invånare på vägen mot arbete eller studier. I deras dagliga arbete ingår samordning, administration, undervisning, coachning och support. De håller bland annat introduktionsveckor, bransch- och temaveckor och fristående aktiviteter. Den här veckan kan du följa med i deras arbetsvardag genom instagramkontot @jobbaihelsingborgsstad.
Jerry och Filip är också två av stadens yrkesprofiler. Yrkesprofilerna är framtagna för att lyfta medarbetare i staden och visa på det stora antalet olika yrken som finns hos oss. Här kan du läsa mer om Jerry och här kan du läsa mer om Filip. Här hittar du fler yrkesprofiler om du är nyfiken på dina kollegor.
Hjälp gärna till att sprida inläggen om Jerry och Filip på LinkedIn och Facebook genom att gilla/kommentera/dela.
Jobba i Helsingborgs stad finns också på Facebook
Du har väl inte missat att det finns en facebooksida dedikerad till jobb hos oss och staden som arbetsgivare? Där hittar du några av alla våra spännande lediga jobb som du kan tipsa vänner och bekanta om. Sidan ger också en bild av vad vi erbjuder som arbetsgivare och vilka vi är som jobbar här. Gå gärna in och se dig omkring!
Vill du dela med dig av din vardag på instagram?
Varje vecka har en ny medarbetare möjlighet att dela med sig av sin arbetsvardag på instagramkontot @jobbaihelsingborgsstad. Låter det som något för dig? Kontakta HR-avdelningen, hravdelningen@helsingborg.se.