Hbg learns – stadens lärportal för livslångt lärande

Helsingborgs stad satsar på stadsgemensam lärportal med fokus på verksamhetsnära och livslångt lärande.

Hbg learns handlar om ditt lärande och din utveckling. Det är den plats där du lätt ska hitta och anmäla dig till utbildningar som erbjuds på din förvaltning men även utbildningar som vänder sig till alla medarbetare i staden.

Logga in på Hbg learns. Använd webbläsaren Microsoft Edge eller Google Chrome.

Hbg learns är:

  • En väg in för samtliga utbildningar
  • Verksamhetsnära där vi på enkelt sätt kan skapa utbildningar som är anpassade utifrån din förvaltnings behov och stadens behov
  • Flexibilitet där vi erbjuder olika former av utbildningar som passar din arbetssituation; klassrumsledda utbildningar, e-lärande och webinarer.

Nu öppnas helt nya möjligheter för vårt gemensamma lärande och utveckling.

Vad är Hbg learns?

Varför Hbg learns?

Kom igång med Hbg learns: Logga in via intranätet

Kort instruktionsfilm om hur du loggar in till Hbg learns via intranätet.

Längd: 2 minuter

Denna instruktionsvideo på Youtube går igenom: Logga in via intranätet.

Kontaktpersoner för Hbg learns

Systemförvaltare: Janne Berg, janne.berg@helsingborg.se

Har du feedback till Hbg learns? Kontakta Hbg learns koordinatorer på förvaltningarna.

Arbetsmarknadsförvaltningen, Ann-Charlotte Gezelius, ann-charlotte.gezelius@helsingborg.se

Stadsledningsförvaltningen: Anna Bladh, anna.bladh@helsingborg.se

Skol- och fritidsförvaltningen: Laila Nyberg, laila.nyberg@helsingborg.se

Socialförvaltningen: Bertil Almstrand, bertil.almstrand@helsingborg.se

Vård och omsorgsförvaltningen, Veronica Hyllander, veronica.hyllander@helsingborg.se